Неділя, 22 Травня, 2022

Що означає заява міністра про будівництво військової бази в Маріуполі?

У Маріуполі планують побудувати військову базу за стандартами НАТО. Ще одна база, за словами керівника військового відомства, з’явиться в Сєвєродонецьку. Далі на mariupol-yes.

«Плануємо найближчим часом побудувати два якісно нових інфраструктурних об’єкта – військові бази в Маріуполі і Сєвєродонецьку, які будуть оснащені за стандартами НАТО», – повідомив Міністр оборони України Андрій Загороднюк.

У Маріуполі офіційно новину про будівництво військового об’єкта ніхто не коментує. Обговорюють її пересічні маріупольці, будуючи припущення, де ж з’явиться військовий об’єкт. Розмови ведуться на ринках, в маршрутках, у чергах до лікарів або до пенсійного фонду. Для людей, чиє дорослішання припало на період «холодної війни», НАТО досі асоціюється з військовими діями за участю іноземних солдатів. У багатьох ще живі стереотипи, нав’язані радянською пропагандою. До речі, згідно з соціологічними дослідженнями за 2019 й рік, тільки 21% українців поінформовані про діяльність цієї військової організації.

Тим часом, ключовим в повідомленні міністра є словосполучення «за стандартами НАТО». Отже, що ж таке НАТО, і що ж то за «стандарти НАТО», спробуємо розібратися.

Що таке НАТО

Організація Північноатлантичного договору (НАТО) була заснована в 1949 році. У неї входять 29 країн Європи та Північної Америки. Північноатлантичний союз заснований на принципі «колективної оборони». Це означає, що напад на одну з країн, що входить в організацію, прирівнюється до нападу на усіх держав-членів Альянсу.

НАТО не має власних збройних сил. Однак в розпорядженні Альянсу збройні сили всіх країн-членів. Деякі члени НАТО взагалі не мають власних армій, такі як Люксембург і Ісландія.

Генеральний секретар НАТО обирається з числа відомих політиків, дипломатів держав-членів на чотирирічний термін. Партнерами НАТО є 41 країна світу.

Перший візит генерального секретаря НАТО Вернера до Києва відбувся 22-23 лютого 1992 року. Саме тоді Україна була запрошена до участі в Раді Північноатлантичного співробітництва. 8 лютого 1994 року Україна підписала рамковий документ «Партнерство заради миру», в якому викладені основні зобов’язання НАТО і партнерів.

Україна і НАТО співпрацюють у сфері науки і охорони навколишнього середовища. В рамках програми реалізовані 27 спільних проектів за участю українських науково-дослідних установ. На сьогоднішній день Україна знаходиться на першому місці серед країн-партнерів Альянсу за кількістю наукових проектів та обсягом їх фінансування в рамках Програми «Наука заради миру і безпеки».

Співпраця в рамках партнерства Україна – НАТО у військовій сфері, має наступні напрямки: підвищення рівня оперативних можливостей і сумісності ЗСУ з НАТО. Співпраця з питань трансформації, оборонних реформ і професіоналізації ЗСУ.

Кожна країна самостійно вирішує, брати участь чи ні в тій чи іншій військовій операції НАТО. Всі рішення в НАТО приймаються консенсусом, обов’язкова умова – згода всіх країн-членів Альянсу. Якщо хоч одна країна виступає проти – рішення не приймається.

Стандарти НАТО

Стандарти НАТО – це міжнародний договір, який описує загальні правила і дії для всіх країн, учасниць НАТО. Це ціла низка документів, які уніфікують технічні процеси, озброєння, військову техніку та взаємодію збройних сил різних країн-членів Альянсу.

Стандарти НАТО умовно можна розділити на адміністративні, оперативні і матеріально-технічні. Адміністративні стандарти визначають управління і обмін інформацією, порядок роботи з документацією. Оперативні стандарти спрямовані на стратегічне планування застосування військ. Матеріально-технічні стандарти визначають єдині вимоги до озброєння, військової техніки союзників, умов життєдіяльності, харчування, проживання, обмундирування особового складу.

До речі, міністерство оборони України до рахунку пріоритетних напрямків відносить розвиток військової інфраструктури, в тому числі будівництво військових баз за стандартами НАТО, підвищення престижу військової служби за рахунок поліпшення соціальних стандартів – гідної зарплати та житлових умов військовослужбовців.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here